Βραβεία 4ου Διεθνούς φεστιβάλ κινηματογράφου “Ανατομία Εγκλήματος και Τρόμου”

by Nyctophilia

Με την ανάρτηση των νικητών των βραβείων στην επίσημη ιστοσελίδα του Anatomy Film Festival, ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 4ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου «Ανατομία Εγκλήματος και Τρόμου» (Anatomy Crime & Horror International Film Festival). Λόγω των περιοριστικών μέτρων της  πανδημίας Covid19, το φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά και το παρακολούθησαν εκατοντάδες θεατές από 35 χώρες.

Η 7μελης κριτική επιτροπή του φεστιβάλ, αποτελούμενη από τους:

-Αποστόλη Ηλιόπουλο – πρόεδρο της κριτικής επιτροπής, παραγωγό και σκηνοθέτη

-Γιώργο Κωνσταντόπουλο, σκηνοθέτη
-Χρύσα Κουτράκου, σκηνοθέτιδα
-Καλλιόπη Ελένη Βλαστού, αρθρογράφο-ηθοποιό
-Ράνια Ορφανάκου, συγγραφέα – εκπαιδευτικό
-Κωνσταντίνο Γουργιώτη, σκηνοθέτη
Τζένη Τζέμα , συγγραφέα-σεναριογράφο-ηθοποιό
ως μέλη

Απένειμε τα παρακάτω βραβεία:

  1. Καλύτερης ταινίας όλων των κατηγοριών (Best Picture: all categories) στην ταινία The Deep Ones
  2. Καλύτερης μικρού μήκους ταινίας όλων των κατηγοριών (Best Short Film: all categories) στην ταινία The Desecrated
  3. Καλύτερου σκηνοθέτη όλων των κατηγοριών (Best Director: all categories) στον  Chad Ferrin για την ταινία (The Deep Ones)
  4. Καλύτερου σκηνοθέτη μικρού μήκους ταινιών όλων των κατηγοριών (Best Director Short Film: all categories) στον John Gray για την ταινία (The Desecrated)
  5. Καλύτερης διεύθυνσης φωτογραφίας όλων των κατηγοριών (Best Cinematography: all categories) στον  Sammy Hermand για την ταινία (Doffice)
  6. Καλύτερου σεναρίου όλων των κατηγοριών (Best Screenplay: all categories) στους  Francesco Baucia, Lucio Laugelli για την ταινία (Fade Out)
  7. Καλύτερου ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best Actor: all categories) στον Michel Carcan για την ερμηνεία του στην ταινία (Doffice)
  8. Καλύτερου υποστηρικτικού ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best supporting Actor: all categories) στον Robert Miano για την ερμηνεία του στην ταινία (The Deep Ones)
  9. Καλύτερης ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best  Actress: all categories) στην Ailin Zaninovich για την ερμηνεία της στην ταινία (Leni)
  10. Καλύτερης υποστηρικτικής ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best supporting Actress: all categories) στην Marcia Moran για την ερμηνεία της στην ταινία (The Desecrated)
  11. Καλύτερης Πρωτότυπης Μουσικής όλων των κατηγοριών (Best Original Score: all categories) στον Randy Kalsi για την ταινία (Daytime Nightmare)
  12. Καλύτερων ειδικών εφέ όλων των κατηγοριών (Best Special Effects: all categories) στην ταινία The Curse of Valburga
  13. Καλύτερου μοντάζ όλων των κατηγοριών (Best Film Editing: all categories) στον Jahad Ferif  για την ταινία (The Deep Ones)
  14. Καλύτερου ηχητικού σχεδιασμού όλων των κατηγοριών (Best Sound Design: all categories) στον Randy Kalsi για την ταινία (Daytime Nightmare)
  15. Καλύτερης πειραματικής ταινίας όλων των κατηγοριών (Best Experimental Film: all categories) στην ταινία Seven Levels Deep
  16. Καλύτερης ταινίας τεκμηρίωσης όλων των κατηγοριών (Best Documentary Film: all categories) στην ταινία Virginia
  17. Καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων όλων των κατηγοριών (Best Animated Film: all categories) στην ταινία Malakout
  18. Καλύτερης ταινίας επιστημονικής φαντασίας (Best Sci-Fi Film) στην ταινία Doffice
  19. Καλύτερης φωτογραφίας όλων των κατηγοριών (Best Photo: all categories) στον Tyler Darkow για την φωτογραφία (Nightmare Fuel)
  20. Καλύτερης ταινίας (Αστυνομικής) Best Picture: (Crime) στην ταινία F20
  21. Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους (Αστυνομικής) Best Short Film: (Crime) στην ταινία Madame
  22. Καλύτερου σκηνοθέτη ταινίας (Αστυνομικής) Best Director: (Crime) στον Arsen Anton Ostojic για την ταινία (F20)
  23. Καλύτερου σκηνοθέτη μικρού μήκους ταινίας (Αστυνομικής) Best Director Short Film: (Crime) στον Garth Jennings για την ταινία (Madame)
  24. Καλύτερης Διεύθυνσης φωτογραφίας (Αστυνομικής) Best Cinematography: (Crime) στον Nuno Martini για την ταινία (Lullaby)
  25. Καλύτερου Σεναρίου (Αστυνομικής) Best Screenplay: (Crime) στον Ioannis Kantas, Stelios Blagos για την ταινία (The Gift)
  26. Καλύτερου ηθοποιού (Αστυνομικής) Best Actor: (Crime) στον Morten Holst για την ερμηνεία του στην ταινία (Thieves)
  27. Καλύτερης ηθοποιού (Αστυνομικής) Best Actress: (Crime) στην Katrina Grey για την ερμηνεία της στην ταινία (Daytime Nightmare)
  28. Καλύτερης ταινίας (Τρόμου) Best Picture: (Horror) στην ταινία The Curse of Valburga
  29. Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους (Τρόμου) Best Short Film: (Horror) στην ταινία Swipe
  30. Καλύτερου σκηνοθέτη ταινίας (Τρόμου) Best Director: (Horror) στον Federico Gianotti για την ταινία (Leni)
  31. Καλύτερου σκηνοθέτη ταινίας μικρού μήκους (Τρόμου) Best Director Short Film: (Horror) στον John Gray για την ταινία (Household Demons)
  32. Καλύτερης Διεύθυνσης Φωτογραφίας ταινίας (Τρόμου) Best Cinematography: (Horror) στον Mikael Brain για την ταινία (Séance)
  33. Καλύτερου σεναρίου ταινίας μικρού μήκους (Τρόμου) Best Screenplay: (Horror) στον Javier Chavanel για την ταινία (Smiles)
  34. Καλύτερου ηθοποιού (Τρόμου) Best Actor: (Horror) στον Johann Urb για την ερμηνεία του στην ταινία (The Deep Ones)
  35. Καλύτερης ηθοποιού (Τρόμου) Best Actress: (Horror) στην Maja Makowski για την ερμηνεία της στην ταινία (Séance)
  36. Καλύτερης ταινίας κοινού People’s Choice Best Picture στην ταινία F20
  37. Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους κοινού People’s Choice Best Short Film στην ταινία Madame
  38. Καλύτερου ηθοποιού κοινού People’s Choice Best Actor στον Michel Carcan για την ερμηνεία του στην ταινία (Doffice)
  39. Καλύτερης ηθοποιού κοινού People’s Choice Best Actress στην Évelyne Buyle για την ερμηνεία της στην ταινία (Madame)
  40. Καλύτερης φωτογραφίας κοινού People’s Choice Best Photo στον Niccolò Ratto για την φωτογραφία (Bodybag)


Τα διπλώματα των παραπάνω βραβείων και των υποψηφιοτήτων θα αποσταλούν διαδικτυακά.


Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια τους: Μάνο Πολυκρέτη, Γιώργο Σωτηρούδη, Κωνσταντίνο Ντεμερτζάκη, Λουκά Γεωργιάδη, Παναγιώτη Γλυνό, Γεώργιο Μπαρμπαδήμο, Αλεξάνδρα Χρυσομαλλίδη, Ιωάννη Μπαχά, Ευάγγελο Σαλβάνο, Απόστολο Δημοβέλη, Αμαλία Μυλωνά, Δημοσθένη Χριστόπουλο, Αποστόλη Ηλιόπουλο, Γιώργο Κωνσταντόπουλο, Χρύσα Κουτράκου, Καλλιόπη Ελένη Βλαστού, Ράνια Ορφανάκου, Κωνσταντίνο Γουργιώτη Τζένη Τζέμα , Νίκο Γιαννόπουλο, Βασίλειο Χριστοφιλάκη, Νανά Κυριαζή, Γιώργο Παντελεάκη, Φώτη Δημητρακάκη, Αλέξανδρο Σιπσίδη, Ειρήνη Πολυκρέτη, Γαρυφαλιά Αλεξοπούλου, Ελένη Γκρούτση, Τζένη Δεσποτοπούλου, Eligerta Mance, Μαρίζα Γκομούζα, τα μέλη του Συλλόγου, την μεταφραστική ομάδα του συλλόγου και τους εκατοντάδες σκηνοθέτες και παραγωγούς ταινιών που μας εμπιστεύθηκαν τις δημιουργίες τους, από τις οποίες επιλέχτηκαν 72 από 29 χώρες και προβλήθηκε διαδικτυακά η πλειοψηφία αυτών.


Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε, όπως και κάθε χρόνο, χωρίς την οικονομική βοήθεια οποιουδήποτε φορέα, παρά μόνο με την αποκλειστική οικονομική συνδρομή και εθελοντική εργασία των μελών του μη κερδοσκοπικού Πολιτιστικού και Επιμορφωτικού Συλλόγου «Τhe Basement».

Πηγή: anatomyfest.weebly.com

προτεινουμε επίσης

Leave a Comment

* Χρησιμοποιώντας αυτή τη φόρμα συμφωνείτε με την αποθήκευση των στοιχείων και δεδομένων σας στη βάση του ιστότοπου για στατιστικές αναλύσεις.

Η Nyctophilia.gr χρησιμοποιεί cookies για να εξασφαλίσει τη σωστή λειτουργία της, την δυνατότητά σας να επικοινωνήσετε μαζί μας, καθώς και να βελτιώσει την εμπειρία σας στο website. Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Αποδοχή Αναλυτικά